Duna-menti malmok újulnak meg
Partnerséget építünk
Határon átnyúló együttműködés keretében élednek újjá a szentendrei Skanzen egyedülálló, népi építészeti értékeket képviselő malmai és a szlovákiai Tallós település vízimalma. Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében megvalósuló Molnárság – elődeink elfeledett mestersége címet viselő fejlesztés során olyan ipartörténeti műemlékek válnak működőképessé, amelyek elődeink rég elfeledett tudásával ismertetik meg az érdeklődőket.
Szélmalom, Skanzen
A projekt egyszerre támogatja a kulturális örökségeknek és annak a természeti környezetnek a népszerűsítését, ahol ezek a műemlékek találhatóak. A Duna mentén, gyönyörű természeti környezetben felfedezhető malmok közös európai kulturális örökségek, amelyek nemcsak ipartörténeti, néprajzi jelentőségűek, hanem a táplálkozáskultúra szempontjából is fontos szerepet töltenek be a Kárpát-medencében. A fejlesztés során teljes egészében - mechanikai berendezéseivel együtt - rekonstruálják a Szabadtéri Néprajzi Múzeum malmait és működőképessé válik a Kis-Duna menti Tallós település vízimalma.
A Skanzenben öt különböző típusú malom reprezentálja a molnár mesterséget, így az érdeklődők egy helyszínen ismerkedhetnek meg a malomtípusokkal és azok jellegzetességeivel. A Skanzen Felső-Tiszavidék tájegységében szárazmalom, az Alföld tájegységben szélmalom, a Bakony, Balaton-felvidéken vízimalom, a Kisalföldön tipró- és darálómalom található, amelyek működőképessé tételével egy rég elfeledett mesterség sokszínűsége válik a látogatók számára kézzelfoghatóvá.
Szárazmalom, Skanzen
Az interaktív elemek a szórakoztatva tanulás részét képezik, ahol a tudásátadás és élményszerzés egyszerre valósulhat meg. Az ipari rekonstrukciónak köszönhetően a következő generáció is működés közben élheti át, hogyan őrölték a gabonát az előző századokban és megérthetik a látogatók a különböző malomtípusok közötti különbségeket.
Tiprómalom, Skanzen
A malomépületek rekonstrukciója mellett a környező infrastruktúra fejlesztésére és látogatóbaráttá tételére is hangsúlyt fektetnek. Tallóson látogatóközpont épül és felújítják a vízimalomhoz vezető utat, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban kerékpártároló és vasúti remíz létesül a pályázat részeként.
A program során közös workshopok, konferenciák, kiadványok dolgozzák fel a határokon átívelő malomipar történetét. A malmok és a molnárság történetét bemutató kiállítások mellett bringa- és vonattúrákat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat szervez a szentendrei Skanzen és a Nagyszombati Kerületi Önkormányzat.
A fejlesztés megvalósulásához az Európai Regionális Fejlesztési Alap 514 438,7 Euró támogatást biztosít.
Vízimalom, Skanzen
A projekt címe Molnárság – elődeink elfeledett mestersége
Milling – the forgotten craft of our ancestors
Rövid cím Milling
Operációs program Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program
Prioritási tengely 1. Természet és kultúra
Specifikus cél 1.1 A határmenti terület vonzerőjének növelése
Akció 1.1 Kulturális örökség közös fejlesztése
Projekt vezető partnere Szabadtéri Néprajzi Múzeum (HU)
Vezető határontúli partner Nagyszombati Kerületi Önkormányzat (NKÖ) (SK)
Projekt partner Tallós község önkormányzata (SK)
Projekt időtartama 2020. 11. 01. – 2022. 10. 31 – 24 hónap
Projekt költségvetése
Projekt teljes költségvetése 1 496 193,79 Euró
Szabadtéri Néprajzi Múzeum teljes költségvetése 643 154,46 Euró
ERFA támogatás (85 %):514 438,7 EUR
Állami támogatás (15%): 90 783,3 EUR
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Elindultak az Interreg projekt beszerzési eljárásai
Azonosító:
Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program SKHU/1902/1.1/120 számú Milling című projekt
A malmok rekonstrukciója kapcsán alkalmazott malom szakértő ajánlatkérése >>ide<< kattintva érhető el.
A kerékpárok beszerzése ajánlatkérése >>ide<< kattintva érhető el.
A kerékpár tárolók beszerzése ajánlatkérése >>ide<< kattintva érhető el.
![]() |
![]() |
|