Gyermek-élménypontok
Mi, skanzenesek már évtizedek óta azon dolgozunk, hogy a Skanzen egy olyan hely legyen, ahol jó lenni.
A népi kultúra ismerete gyökereket, identitást ad, ami kapaszkodót nyújt a mai világban is. Hiszünk abban, hogy a családdal töltött idő, az örömteli együttlétek, az igényesen eltöltött szabadidő meghatározó a gyerekek fejlődése szempontjából. A múzeum élménypontjai, melyet a szabadtéri kiállításunk különböző pontjain alakítottunk ki, nem csak a gyerekeknek szólnak, hanem arra is alkalmasak, hogy a szülőkkel végre együtt fedezzenek fel a paraszti élethez kapcsolódó érdekességeket, törvényszerűségeket, együtt játszhassanak.
Ezért fontosnak tartjuk, hogy olyan közeget biztosítsunk a családok számára, ahol élményekkel, tudással gazdagodhatnak, ahová felnőtt és gyerek számára is öröm eljönni. Mi a tudást nemcsak megőrizni akarjuk, hanem tovább is szeretnénk adni, de úgy, hogy befogadható, érdekes, emlékezetes legyen.
A már működő, úgynevezett aktív helyszíneink mellé sorakoztattuk fel gyermek-élménypontjainkat, hogy még izgalmasabb legyen a gyerekek számára is a látogatás.
Ismerkedj meg gyermek-élménypontjainkkal!
A számozott jelölések a Skanzen térképén való számozást, elhelyezkedést jelölik. A helyszíneken keresd a gyermek-élménypontokat jelölő szélforgós cégéreket!
ÚJ GYERMEK-ÉLMÉNYPONTOK:
Fény Háza és Fa-ház
A Fény Háza (Harkai lakóház, X-4)
Mivel világítottak a parasztházakban a villany bevezetése előtt? Hogyan gyújtottak tüzet a szabadban gyufa nélkül? Milyen lehetett egy hosszú téli este a gyertya lángja mellett? Mindezekre választ kapsz a Fény Házában! Kiállításunkban bemutatjuk, milyen világítási módok léteztek a paraszti háztartásokban hajdanán, és milyen életmódbeli változást hozott a villanyvilágítás elterjedése. Megismerheted a tűzhöz kapcsolódó hiedelmeket, babonákat, és rávilágítunk a fény számos fizikai tulajdonságára is. A kiállítás végén interaktív nyomozós játékunkban is kipróbálhatod magad!
Fa-ház (Iklódbördöcei pajta, IX-3 mellett)
Aktuális infó: Augusztus 12-től átmenetileg zárva. Fa alapú kézműves foglalkozást ez idő alatt a Nemesradnóti lakóház istállójában tartunk (Észak-Magyarország tájegység).
A Fa-ház egy interaktív kiállítás és játszóház, egy hatalmas boronafalú pajtaépületben, mely szintén fából készült. Itt mutatjuk be a fát, mint élő anyagot és alapanyagot. Fából készült eszközöket, a famegmunkáláshoz használt szerszámokat lehet itt látni és kipróbálni. Az erdő környezeti szerepét és néhány hagyományos „fás” mesterséget filmrészleteken mutatunk be. A kisebbek fajátékokkal játszhatnak, a különböző fafajták tulajdonságaival ismerkedhetnek.
Fényképész (Mádi kereskedőház, II-8)
Mádi kereskedőházunk fényképészműteremnek is otthont ad. Az épület hátsó traktusában egy 20. század eleji fotós műtermében találják magukat a látogatók. Itt mai, modern, digitális technikával és az 1900-as évek elejéről származó fényképezőgéppel dolgozhatnak, ismerkedhetnek meg a gyerekek. Fényképésznek állhatnak, fotózási díszletet rendezhetnek be, majd az itt készült képet hazavihetik.
Játékudvar (Szalafői porta, IX-13)
Aktuális infó: Augusztus 12-től ismét az Uszkai lakóház udvarán (Felső-Tiszavidék tájegységben).
Kedvelt pontja a múzeumnak a Játékudvar, amely szabadtéri játékokkal várja a látogatókat. Mocsárjáró, célbadobók, gólyaláb, táblás és ügyességi játékok közül lehet válogatni.
Mesekuckó (Hajdúbagosi lakóház, VI-4)
Aktuális infó: Jelenleg nem üzemel.
Az Alföldi mezőváros tájegység Hajdúbagosi portáján alakítottuk ki a Mesekuckót. Ha hosszúra nyúlt a séta, itt megpihenhet a család, és lekuporodva átadhatja magát a mesehallgatásnak. Nem csak gyerekeknek!
Élet a tanyán (Nagykunsági állattartó tanya, VI-10)
A Nagykunsági állatartó tanyán a gyerekek élőben is megismerkedhetnek a hagyományos paraszti gazdaságban fellelhető tipikus állatfajtákkal, így például a rackával, a mangalicával, a szürkemarhával, vagy a pulival. Megtanulhatják, hogy az állatokat egykor nem házikedvencként, hanem haszonállatként tartották, hiszen ők látták el a paraszti világban az embereket gyapjúval, tejjel, tojással, hússal vagy éppen trágyával. Az állatokról szakképzett, állandó személyzet gondoskodik. (Kérjük látogatóinkat, hogy a tanya látogatása során ne menjenek be az állatok területére, kutyájukat pedig ne vigyék be a tanyára vagy annak közelébe. Köszönjük a megértést!)
Gyerekgazdaság (Csökölyi lakóház, VII-4)
Milyen lehetett az élet a tanyán? Milyen volt a tehénfejés, az állatok etetése, a répa ültetése? Városi életünkben nehéz ezt elképzelni, de annál inkább kipróbálnánk. A gyerkőcök nálunk gazdának és gazdasszonynak állhatnak a a Dél-Dunántúl tájegység Csökölyi portáján. A kizárólag gyerekeknek tervezett kiállítási egységben biztonságos körülmények között minden elképzelt, vágyott, megálmodott, paraszti állattartással, növénytermesztéssel kapcsolatos tevékenységet kipróbálhatnak a kisebbek. Ám egy parasztporta sem parasztporta kert és növények nélkül. A valódi zöldségekkel bevetett kiskert mellett a gyerekek tanulókertben tanulhatják megkülönböztetni a hagymát, a répát, és "eljátszhatják" azok beültetését, betakarítását is.
Csodapajta (Szentgáli lakóház, VIII-4)
Aktuális infó: 2020. július 6-tól a tájegységben zajló filmforgatás miatt nem látogatható.
A Bakony-Balaton-Felvidék tájegység szentgáli pajtájában egy csodavilág fogadja a látogatóinkat. A valódi méretükhöz képest tízszeresére nagyított tárgyak töltik meg a helyiséget. A tárgyak egy terített paraszti asztal elemeit jelenítik meg, mint például a tejes köcsögöt, kenyeret, kolbászt. Az óriási méretű elemek kinyitható ajtói mögött lapul a lényeg. Valamennyi kiállítási darab az ábrázolt élelmiszer előállításának vagy tárgy létrehozásának munkafolyamatát mutatja be interaktív módon. Nyomon követhetik azt a tevékenységet, melyek elődeink végeztek, mielőtt a kenyér az asztalra került. A vajköpülés titkáról is fellebbentjük a fátylat.
Mesekert játszótér (VIII)
A Skanzen Mesekert játszótere Kő Boldizsár szobrász és alkotótársainak munkája, akik az ország legkülönlegesebb, bűvös játszótereit készítették: a Zöld Pétert a Millenárison, a Mátyás királyosat Visegrádon, a Tündér Ilonásat a Holnemvoltban. A skanzenbeli Mesekert játszótéren olyan magyar népmesék elevenednek meg, mint A kisgömböc, Az iregi kakasok, Az igazmondó Góbé vagy A kismalac és a farkasok. A játékok között szerepel a kisgömböcös szereplőket mozgató hinta, halas csúszda, lendkerekes körhinta, kakasos mászóoszlop, kismalacot táncoltató mókuskerék. A mesék nemcsak a játékszereken élhetők át újra és újra, hanem a helyszínen is olvashatóak egytől egyig - így azok a szülők és gyerekek is ismerősként üdvözölhetik a színes figurákat, akik itt találkoznak először az adott népmesével.
Bábszínház (Harkai lakóház, X-4)
Egy bábszínház, ahol nemcsak néző lehetsz! Milyen lehet egy valódi, óriási paraván mögött, igazi bábokkal, akár egy egész pajtányi nézőseregnek játszani? Úgy gondoltuk, megvalósítjuk sok-sok gyerek (és sok szülő gyerekkori) álmát, és létrehozunk egy helyet igazi felszereléssel, ahol nemcsak nézni lehet, mi történik a színpadon, hanem mindenki eljátszhatja kedvenc meséit, vagy szabadon engedheti fantáziáját, és új történeteket, kacagtató vagy szívhez szóló jeleneteket játszhat el. Gazdag bábkészlet, színes hátterek, zajkeltő eszközök, színpadra átírt mesék forgatókönyvei várják a családokat, baráti társaságokat, iskolai csoportokat, hogy Vitéz Lászlóként serpenyővel náspángolják el a csúnya ördögöt, királyfiként megmentsék az elrabolt királylányt a sárkánytól, vagy csak egy jót bohóckodjanak a paraván mögött a különféle bábkarakterek bőrébe bújva. A pajta két oldalán sorakozó öreg ajtók kulcslyukain bekukucskálva különféle bábtípusokat ismerhetnek meg a kíváncsi látogatók.
Kisbolt (Tokaji lakóház pincéje, II-2)
Klein Mózes szatócsboltja közelében, a Felföldi mezőváros tájegységben kapott helyet a gyerekek szatócsboltja, a Kisbolt. Klein Mózesnél rácsodálkozhatunk, mennyire más volt régen egy üzlet, ahol még boltos szolgálta ki a pult mögül a vásárlókat. A Kisboltban az árukat megfoghatják, átrendezhetik, kipróbálhatják a kasszát és méricskélhetnek is a gyerekek.
Készen állsz a kalandra?
További izgalmas helyszíneinket az aktív helyszínek között találjátok:
- Erdőhorváti kerek perec sütése (hétvégente)
- Boszorkánykonyha
- Sárközi gyöngyfűzés
- Mit csinál a molnár?
- Falusi mosó
- Falusi iskola
- Dédanyáink konyhatitkai
- Gyertyamártás (kivéve a nyári hónapokban)
- Szövés-fonás