Skanzen Vonat
Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a megállóhelyeken lévő mozgássérült emelők nem vehetők igénybe műszaki meghibásodás miatt. A hiba elhárításán dolgozunk, megértésüket és türelmüket kérjük!
MENETREND
A Skanzen Vonat minden nyitvatartási napon közlekedik!
Vonataink indulási időpontjai a Főbejárattól hétköznapokon*:
9:10 | 10:00 | 11:00 | 11:40 | 12:40 | 13:40 | 14:40 | 15:40 | 16:25 |
Vonataink indulási időpontjai a Főbejárattól hétvégén:
9:15 | 10:00 | 10:45 | 11:30 | 12:15 | 13:30 | 14:15 | 15:00 | 15:45 | 16:25 |
* március 14-15-én, április 15-18-án, június 6-án vonataink a hétvégi menetrend szerint közlekednek.
Részletes menetrendünk ide kattintva érhető el PDF formátumban.
A Skanzen Vonat a két végállomás között (Főbejárat és Néprajzi látványtár) oda-vissza közlekedik és érinti valamennyi tájegységet.
Megállók:
- Főbejárat (Alföldi mezőváros tájegység, Jászárokszállási Fogadó, Resti, Portékabolt)
- Kovácsműhely (Kisalföld, Dél-Dunántúl tájegységek, Szatócsbolt)
- Sztaravoda-patak (Nyugat-Dunántúl tájegység)
- Vízimalom (Bakony, Balaton-felvidék tájegység, Amfiteátrum, Villa Rustica)
- Harangláb (Felső-Tiszavidék, Felföldi mezőváros tájegységek)
- Néprajzi látványtár (Észak-magyarországi falu tájegység)
MENETJEGY
A Skanzen Vonatra külön jegyet szükséges váltani, amelyet kizárólag a Főbejárat pénztáraiban és a nemzeti mobilfizetési rendszer applikáción keresztül árusítunk. A vonat személyzete menetjegy értékesítést nem végez, ezért kérjük, hogy az utazás megkezdése előtt gondoskodjanak a menetjegy megváltásáról.
A megváltott menetjegy normál nyitvatartási napon valamennyi járatra érvényes és korlátlan számú utazást biztosít. A vásárlás napján fel nem használt menetjegy az adott tárgyévben bármikor felhasználható.
Rendezvényes napokon árusított és felhasznált menetjegy kizárólag egy oda-vissza útra érvényes a kiválasztott járaton. Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a vonat szabad férőhelyeinek függvényében tudunk csak menetjegyet kiállítani!
Menetjegy típusai és az igénybevételre jogosultak:
Teljesárú menetjegy - 600 Ft
- 14. életévét betöltött személy
Kedvezményes menetjegy - 500 Ft
- 3-14 éves korú gyermek
- tartósan beteg, 18 év alatti (kiskorú) személy MÁK kártyával és kísérője (1 fő)
- pedagógusigazolvánnyal rendelkező személy
Csoportkedvezményes diák menetjegy - 400 Ft
- 3-18 éves személy, legalább 10 fős csoport esetén
Díjmentes utazásra jogosultak:
- 3 évnél fiatalabb gyermek
- fogyatékkal élő és kísérője (1 fő)
- Skanzen Kártya tulajdonosa
- 1 fő idegenvezető csoportonként (amennyiben csoporttal érkezik)
A díjmentes utazásra jogosultaknak regisztrációs vonatjegyet kell váltaniuk.
UTAZÁSI FELTÉTELEK
A Személyszállítási Üzletszabályzat részletesen szabályozza a szolgáltatással és annak igénybevételével kapcsolatos feltételeket, az Utasok és a Szolgáltató jogait és kötelességeit, valamint egyéb, a szolgáltatással összefüggő lényeges feltételeket.
A Személyszállítási Üzletszabályzat az alábbi linken érhető el és tölthető le PDF formátumban:
Személyszállítási Üzletszabályzat
Csoportos utazás
A 15-30 főig terjedő csoportok utazását előzetes bejelentkezés esetén tudjuk biztosítani adott járatra vonatkozóan, a vonat kapacitásainak figyelembevételével. Bejelentkezési szándékukat a +36 (26) 502 537 telefonszámon tudják megtenni, az utazás megkezdése előtt legalább 2 nappal. Előzetes bejelentkezés nélkül, továbbá 30 főt meghaladó csoportok esetén a helyfoglalást nem tudjuk biztosítani.
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy:
- a vonat használata során ügyeljenek saját és utastársaik épségére;
- a peronokon fehér sávval felfestett biztonsági sávon belül, valamint a vasúti pályán tartózkodni tilos;
- a vasúti pályán csak a kijelölt helyen szabad átkelni, ha vonat nem közeledik;
- a KRESZ szabályait minden esetben be kell tartani;
- a vonatra csak álló helyzetben, kizárólag a peronra és a peronról szabad fel- és leszállni;
- utazás közben az álló utas kapaszkodni köteles;
- a jármű kezelőszerveihez hozzányúlni, valamint azokat működtetni tilos;
- a jegyvizsgáló utasításait minden esetben be kell tartani;
- a vonaton kerékpár, és egyéb mozgást segítő jármű a babakocsi és a kerekesszék kivételével nem szállítható;
- a vonaton egy időben 3 babakocsi vagy 2 kerekesszék fér el, további eszközök szállításáról a jegyvizsgáló dönt a jármű kapacitásának figyelembevételével;
- dohányozni csak a kijelölt helyeken szabad;
- a sínek mentén fokozott figyelmet kérünk, különös tekintettel a gyerekekre!
ÉRDEKESSÉGEK A VONAT MINDENNAPJAIBÓL
Valkai Csaba, a szentesi Vasúttörténeti Alapítvány munkatársa, nyugdíjas szentesi vasutas és elkötelezett vonatrestaurátor csaknem teljesen egyedül építette újjá az 1930-ban gyártott, háromtengelyes BCmot 422 pályaszámú motorkocsit a szentesi MÁV-fűtőházban.
A Skanzen Vonat egy Ganz-Jendrassik féle motorkocsi. Eredeti pályaszáma BCmot 422 volt, az 1924-es nagy fejlesztési hullámban tervezték, és 80 096 gyári számmal épült. Első útjának pontos dátuma sajnos nem ismeretes. Tudjuk azonban, hogy az 1960-as években Vésztőn volt állomásítva. 1989-ben ABymot-ból A-164-re átszámozva a békéscsabai Pályagazdálkodási Főnökség motorkocsija lett. Innen utazott át Szentesre 1998-ban, ahol Valkai Csaba közel egy évtizeden át őrizte, mígnem egy sikeres közbeszerzés után felújíthatta.
A restaurálás során a vonat egyes részleteit aprólékos munkával állította helyre a felújítást végző szakember. A másodosztályú ülések kárpitozása, a harmadosztályú fapadok, de a csomagtartók, a bádogból készült feliratok is mind-mind megegyeznek a harmincas években használtakkal. Egyetlen eltérés, hogy a felújítás révén a motorkocsi akadálymentes, így kerekesszékkel és babakocsival is igénybe vehető.
A peronon a kiszolgáló személyzet, a masiniszta és a kalauz várja az utasokat. A legfeljebb 15 km/h sebességgel közlekedő motorkocsi mintegy 20 perc alatt teszi meg az utat Főbejárattól (ami egyben a múzeum új bejárati épülete és látogatóközpontja) a végállomásig (a Néprajzi Látványtárig), majd elindul újabb 20 perces útjára vissza.
Egyszeri oda-vissza úttal 4,6 km-t tesz meg a vonat, ami nagyjából napi 46 km-t jelent. Hálás szívvel gondolunk a kitartó, kedves, segítőkész, az utolsó járaton már picikét fáradtan mosolygó mozdonyvezetőre és kalauzra, akiknek vonat iránti gondoskodó szeretete, jókedve szinte már összeforrt a vonatról kialakult képpel.
ÖNKÉNTES PROGRAM
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyedülálló önkéntes programja keretében útjára indult a Skanzen Vasút első ingyenes, a közlekedési hatóság által jóváhagyott képzése. A jelentkezők a tanfolyam sikeres elvégzése után akár mozdonyvezetők is lehetnek a Skanzenben. Az érdeklődők jelentkezését folyamatosan várjuk, részletek >>ide<< kattintva olvashatók.