Leánybúcsú

A Skanzenben a leánybúcsú igazi szórakozás. A megszokottól eltérő, egyedi játékos feladatok és egy csodálatos környezet teszik különlegessé a helyszínt.
‘22 / 07 / 26

Mire szolgál a leány- és legénybúcsú?

A leány- és legénybúcsú a régi magyar hagyományok közé tartozik. Úgy tartják, hogy minél zajosabb ez a mulatság, annál boldogabb lesz az ifjú pár. Eredetét tekintve mindkét nem esetében arról volt szó, hogy korábbi barátaiktól, barátnőiktől elbúcsúzhassanak a házasodni készülők, hiszen az esküvő után faluhelyen a munkás hétköznapok kezdődtek, amikor már kevesebb idő jutott a szórakozásra, mint a házasság előtti években. Legénybúcsút gyakran rendeztek valamilyen közösségi célokat szolgáló helyen (pl. kocsmában), leánybúcsúra viszont leginkább a lányos háznál került sor.

kép leírása

Milyen az „Asszonyfaragó” a Skanzenben?

A Skanzen területe és házai kiválóan alkalmasak egy hagyományos leánybúcsú megtartására. Kedvcsinálóként összeállítottunk egy rövid programot, amiben a menyasszony bebizonyíthatja, hogy alkalmas az asszonnyá válásra.

Ahhoz, hogy jó asszony váljék a lányból, sok mindennek meg kell felelnie. Olyan játékos feladatokat ajánlunk, amelyek elvégzésével a leány bebizonyíthatja rátermettségét, fürgeségét, eszességét barátnői előtt, akiknek közre kell működniük a menyasszony próbatételeinek végrehajtásában.

A szentendrei Skanzen több tájegysége is helyszínül szolgál majd a feladatok teljesítéséhez. A leánybúcsú során "komámasszony" fogadja a társaságot, ő vezeti őket helyszínről helyszínre. Az ünnepelt mennyasszonyt elviszi átöltözni. Az utat „csujogatva” teszik meg az első lakóházig. A főbejárattól csacsikordélyon visszük a menyasszonyt az első helyszínre, majd a végén vonattal érkezünk vissza a bejárathoz.

kép leírása

Program

Az alábbi feladatokkal szoktuk izgalmassá tenni a programot:

  • pálinkafelismerés
  • vajköpülés és -kóstolás
  • a Skanzen fatüzelésű kemencéjében sült kovászos kenyér kóstoltatása
  • ágy kibontása, ágynemű felrázása, majd az ágy visszavetése kötött szemmel
  • vizesnyolcas-locsolás, a vőlegény nevének kiírása az agyagpadlóra
  • búzaőrlés, kukoricamorzsolás, majd a csutkából vár építése
  • kisbabapelenkázás, pólyázás
  • mosás, sulykolás
  • gyógynövények felismerése, gyógytea kóstolása

A gyógynövények sok mindenre használhatóak. Egy leendő asszony nem csak gyógyítani tud majd vele, de bizony a szerelem lángját is újra gyújthatja, ha a megfelelő tea keveréket készíti el az urának, így ezen a helyszínen saját teakeveréket készíthet a mennyasszony.

kép leírása

A feladatok sikeres teljesítése után a menyasszonyt alkalmassá nyilvánítjuk az asszonyságra, amiről egy emléklap formájában igazolást is adunk.

Fenti ajánlatunk tájékoztató jellegű, egyéni megbeszélés szerint alakítható a résztvevők igényeihez alkalmazkodva.

A program időtartama:
3,5 - 4 óra (a választott játékok mennyiségének függvényében)

Létszám:
8 - 18 fő-igtudjuk a programot megvalósítani.
A program minimum létszámhoz kötött.
8 fő alatt a program nem rendelhető.

Kiegészítő programok

Bor- és/vagy fröccskóstoló
A leánybúcsú programja után okleveles sommelier vezette borkóstolóval kalandozhatunk a híres-neves magyar borvidékek világába, és megtanulhatjuk a bortárolás és borkészítés alapjait is. Borospincéink hangulata és vezetett kóstolóink a leánybúcsúk elengedhetetlen részei.

Étkezési lehetőség a Skanzen Étteremben:
A program végén bor,- vagy pálinkakóstolóval egybekötött házias tradicionális vacsorára/ebédre várjuk szeretettel a csapatot.

  • Kis létszám esetén vagy reggeli leánybúcsú esetén önkiszolgáló a’la carte éttermi étkezésre is lehetőség van napi kínálatunkból.
  • Nagyobb látszám esetén előre megrendelt menüből is választhatnak, minimum 15 főtől.

A múzeum közvetlen közelében található Skanzen Hotel pedig szállást kínál a megfáradt csapattagoknak.

További kérdésekkel, észrevételekkel, egyedi ajánlatkéréssel keresse kolléganőinket az alábbi elérhetőségeken:

Verebes Edina
rendezvényszervező
verebes.edina@skanzen.hu
+30 362 9839

Thüringer Éva
rendezvényszervező
thuringer.eva@skanzen.hu
+36 30 379 7304

2000 Szentendre, Sztaravodai út 75.

latogato@skanzen.hu

Március 28. - november 1. 9:00-17:00

06 26/502-537

Fenntartó
Intézményeink
Projektjeink
Támogatóink
Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.